آشنایی با تاثیرات باکتری ای ام EM


اگر وقت کافی برای خواندن تمام این مقاله را ندارید می توانید خلاصه آن را در همین سایت بخوانید.(آشنایی با مزایا و معایب باکتری EM ( ای ام))
باکتری   ای ام یک نام تجاری برای باکتری های تاثیر گذار و مفید می باشد که در پروسه کمپوست شدن ضایعات تاثیر می گذارد.
نحوه کار بدین صورت است که با اضافه کردن این باکتری ها به فضولات دامی و یا ضایعات کشاورزی ، یک حالت غیر هوازی در بستر بوجود می آید. در این حالت کلیه مواد موجود در این محیط غیر هوازی به حالت مخمر(که شبیه به فاسد شدن است) تبدیل می شود.بدین ترتیب این مخمر شروع به تجزیه کردن مواد مختلف بستر می کند که به این مواد تجزیه شده گفته می شود.
به عبارت دیگر فایده این باکتری ها این است که فرآیند تجزیه شدن را ،با کمک به فاسد شدن مواد ،سرعت می بخشند.
همان طور که متوجه شدید بر خلاف تصور اکثر ما ، باکتری ای ام بصورت مستقیم هیچ تاثیری بر روی رشد کرم و نرخ رشد و تولید مثل کرم ها ندارد ، بلکه با کمک به تجزیه مواد مختلف روند تبدیل به کمپوست را سرعت می بخشد.

توجه :
باکتری  EMرا بصورت خودسرانه مصرف نکنید چراکه دیده شده با استفاده نامناسب از آن به کرم ها آسیب جدی رسیده و کرم ها از بین رفته اند لذا قبل از استفاده آموزش های مربوطه را از فروشنده درخواست کنید.
و اگر هدف شما افزایش  رشد کرم هاست ، شما نیازی به خرید باکتری ای ام ندارید و بجای آن می توانید از خوارک های مکمل مرسوم دیگر برای رشد کرم استفاده کنید.
نویسنده و کارشناس: علیرضا بختیاری
سایت تخصصی جوانه ساز

/ 0 نظر / 19 بازدید